|
22 474 40 46
enfrdeitptruesuk
środa, 01 kwiecień 2015 00:00

Chcę się komunikować - to dobra droga

Napisane przez

Cóż to była za obsada naszej Radzie Krajowej, która odbyła się wczoraj. Któż to nie przybył! Byli i dyrektorowie i prezesi Krzysztof Gacek i Jarosław Bator, Andrzej Filip Wojciechowski, Paweł Kopczyński. I był też on! Żałobka Sławomir, minister ds. kolei.

Po pierwsze - widzieliście kiedyś ministra o szczewrym uśmiechu, który w "pierwszych słowach swego listu" stwierdza, że ma nadzieję, że nawiązany kontakt z Federacją nie będzie jedynym? Że ma nadzieję, że to nie ostatnia wizyta na posiedzeniu w Federacji? A wyobrażacie sobie, żeby jakiś minister powiedział, że "chce się komunikować"? Cóż to za zmiana! Cóż to za styl!

Kolejowe gwiazdy przywitał przewodniczący Federacji ZZP PKP Stanisław Stolorz, który od razu przekazał na ręce ministra Żałobki raport dotyczący prywatyzacji PKP Energetyka. Ten sam dokument, który otrzymali już członkowie Komisji Infrastruktury. Przewodniczący poprosił ministra, aby ten co najmniej raz jeszcze przemyślał sens prywatyzacji tak ważnej spółki.

Zanim jednak pytania, zanim wystąpienia, miała miejsce miła uroczystość. Pan Minister wręczył medale "Za wieloletnią służbę", które przyznane zostały decyzją Prezydenta RP. Otrzymali je: Mariola Ostaszewska, Sylwester Hojczyk z PNI oraz Józef Jastrzębski ze spółki "Koleje Mazowieckie".

Jak podkreślił Sławomir Żałobka "jeszcze nigdy nie wręczałem odznaczeń i cieszę się, że mogę brać udział w tak miłej uroczystości". Cieszymy się, że spełniamy marzenia. Z nami, jak z dziećmi. Mówisz masz. Wystarczy powiedzieć o marzeniu, a my je spełnimy. Dowód? Poprzedni minister Zbigniew Klepacki marzył o występach na scenie i w listopadzie miał taką możliwość. Mamy nadzieję,że i minister Żałobka zechce nas w czasie Święta Kolejarza odiwedzić. Ale nie uprzedzajmy faktów.

W telegraficznym skrócie - o czym była mowa?

Przewozy Regionalne

Minister zapewnił, że wszystko wskazuje na to że wielki kolejowy przewoźnik zostanie uratowany. Zabezpieczone w ustawie okołobudżetowej środki finansowe, powinny starczyć nie tylko na uporządkowanie struktury właścicielskiej, tj. wprowadzenie Agencji Rozwoju Przemysłu, ale także winny starczyć na inne działania, które mają służyć rozwojowi spółki. Ze spotkań z prezesem Tomaszem Pasikowskim wiemy, że mają być to tzw. "inicjatywy restrukturyzacyjne" oraz odmłodzenie taboru. Minister podkreślił, że umowy PSC mają zostać zawarte w ciągu kilku najbliższych tygodni.

TK Telekom

Minister przyznał, że  stan spółki można postrzegać w kategorii porażki. "Patrzyłem na spółkę z zewnątrz, z perspektywy świata finansów publicznych. Czas, w którym TK Telekom było najważniejszym graczem na rynku bezpowrotnie minął" - powiedział Sławomir Żałobka. Jak podkreślił, próba sprzedaży tego "co ma jakąś wartość rynkowo", a nie zostało przeniesione do PeeLKi, ma zapewnić spółce sensowną sprzedaż, a przez to jakąkolwiek przyszłość. Jarosław Bator stwierdził, że w TK Telekom wciąż toczą się rozmowy, żadne wiążące decyzje jeszcze nie zapadły. Wskazał, że jest zainteresowanie tym podmiotem oraz, że spółka nie przetrwa poza konsolidującym się rynkiem telekomunikacyjnym. 

PKP Informatyka

Na pytanie o przyszłość PKP Informatyki, o to czy przygotowana jest strategia rozwoju tej spółki, J. Bator zaznaczył, że PKP Informatyka absolutnie nie jest gotowa do prywatyzacji. Bowiem rynek, na którym działa jest na tyle konkurencyjny, że w obecnej formie sprzedaż nie byłaby rozsądna. Prowadzona będzie "odpowiedzialna restrukturyzacja" (to kolejny nowy termin do naszego związkowego słownika!), która ma przygotować PKP Informatyka do do konkurowania z innymi podmiotami. Dopiero wówczas będzie możliwość rozmowy nt. przyszłości spółki.

PKP Energetyka

Temat ten wzbudza największe emocje. Sławomir Żałobka podkreślił, że zarówno zarówno rząd, jak i PKP SA chcą prywatyzować PKP Energetyka, strona społeczna jest przeciwna, a sam minister rozważa argumenty obydwu stron.Co ważne S.Żałobka podkreślił, że jest w ministerstwie od niedawna i nie może od razu opowiedzieć się za jakimś roziwązaniem. Jarosław Bator stwierdził, że celem wszystkich jest "zwiększanie aktywów spółek skarbu państwa" i wszystkie działania temu celowi winny służyć.

To co warte podkreślenia to to, że nasze "kolejowe, przewodnie gwiazdy" nie brzmiały jak w stu procentach pewne do prywatyzacji. Być może to jest tylko wrażenie, ale pewność nie wybrzmiewa już tak pewnie.

Intercity

Tu lakonicznie. Sławomir Żałobka stwierdził, że powzięte "spiętrzenie inwestycyjne" (kolejna nowa figura retoryczna!) przyniesie efekty dopiero w przyszłości. Podkreślił także,że nie chce się wypowiadać w imieniu nieobecnego prezesa PKP Jacka Leonkiewicza, to w odniesieniu do tego czy jest sens wynajmować lokomotywy od DB Schenker.

Później były życzenia i poczęstunek. Przewodniczący Stanisław Stolorz wręczył ministrowi Sławomirowi Żałobce obraz o tematyce kolejowej. Oby ta lokomotywa prowadziła sprawy kolejnictwa po pomyślnych torach. Panie Ministrze! Trzymamy za słowo, mamy nadzieję, że Pana deklaracje spotkań i konktatów to nie jedynie zabieg PR. Ale subiektywnie. Wrażenie i pierwsze spotkanie bardzo dobre.

Resztę spraw przekażemy jak zwykle na łamach kolejnego numeru "Naszych Spraw".

03 31 RK 2  03 31 RK 6

03 31 RK 7