Wydrukuj tę stronę
wtorek, 22 sierpień 2017 11:21

Pracownicy PNI znowu drżą przed Budimexem

Napisane przez

Pracownicy Przedsiębiorstwa Napraw Infrastruktury, znowu boją się Budimexu. Dotarły do nas sygnały, że spółka zainteresowana jest nabyciem PNI. 

Wysłaliśmy w tej sprawie list otwarty, a poniżej krótko prezentujemy dlaczego w tym przypadku strach nie ma wielkich oczu, a jest realnym zagrożeniem.

 

08 09 PNI list 1

 

Niebawem minie kolejny termin nadsyłania ofert na zakup Przedsiębiorstwa Napraw i infrastruktury, które od ponad roku pozostaje w stanie upadłości likwidacyjnej. Przedstawicieli strony społecznej zaniepokoiły docierające od załogi informacje, jakoby podmiotem zainteresowanym nabyciem PNI Sp. z o.o. była firma Budimex.

Pamiętamy, że firma ta już raz była naszym właścicielem i to jej zawdzięczamy upadłość. W ciągu roku przeobraziła nas z dobrze prosperującego przedsiębiorstwa w bankruta, skazując na trwającą od lat wegetację.

Przypomnijmy jak to było. Otóż w listopadzie 2011 roku PKP SA sprzedała swoje udziały na rzecz Budimex SA. W grudniu 2012 roku, całość udziałów w PNI została przeniesiona dalej na Budimex Kolejnictwo SA. Od inwestycji minęło raptem kilkanaście miesięcy, a spółka znalazła się w stanie upadłości układowej, a od maja 2015 roku – likwidacyjnej. Z prawie 1800 wysoko wykwalifikowanych pracowników pozostało zaledwie ok. 300, wciąż zdanych na łaskę i niełaskę kolejnych syndyków, główkujących wciąż nad tym co dalej zrobić z firmą – sprzedać w całości czy rozsprzedać kawałek po kawałku. Pracowników nie chronią już ani Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy, ani Pakt Gwarancji Pracowniczych.

Próbowaliśmy wszelkimi dostępnymi metodami próbować rozwiać Wasz niepokój i uzyskać informacje związane z ewentualnym udziałem (bądź nie) Budimexu w postępowaniu, ale nikt oficjalnie niczego potwierdzić nam nie może.

Podkreślamy, że jesteśmy dalecy od wywierania wpływu na tryb sprzedaży PNI, ale apelujemy, aby jedynym kryterium przy wyborze nowego właściciela nie była li tylko cena, a także istotny wpływ tej decyzji i wynikających z niej konsekwencji na czynnik społeczny. Jesteśmy zmęczeni ciągłymi obawami o nasze miejsca pracy. W strachu żyją także nasze rodziny. Mamy tego dosyć.
Chcemy pracować „w” i „z” PNI Sp. z o.o., ale z tymi, którym na sercu leży jej rozwój, a nie doprowadzenie do ruiny, jak raz miało to już miejsce.