|
22 474 40 46
enfrdeitptruesuk
czwartek, 20 grudzień 2018 11:56

100 - lat ZZK - to dziś!

Napisane przez

Dokładnie dzisiaj mija 100 lat odkąd powołano do życia Związek Zawodowy Kolejarzy!

 

Sięgnijmy do historii, do momentu odzyskania przez Polskę niepodległości, której stulecie  świętowaliśmy kilkanaście dni temu. Moment ten był istotny nie tylko dla odbudowy Rzeczypospolitej, ale także poszczególnych warstw społecznych czy zawodowych, także dla interesów pracowniczych.

Środowisko kolejowe podjęło decyzję o możliwie szybkim zjednoczeniu. Chociaż organizacji skupiających kolejarzy danego zawodu, danej branży, czy danego węzła było bardzo wiele, a ich zasięg był zróżnicowany, to były one mocno zróżnicowane chociażby ze względu na zabór, w którym działały.

Pewnym było natomiast to, że bez zjednoczenia, bez konsolidacji ruchu związkowego w kolejowej branży trudno będzie skutecznie bronić interesów pracowniczych, a także być partnerem do rozmów.  Zaczęto zatem podejmować w tym kierunku rozmaite inicjatywy.

Ogólnopolski Zjazd Zjednoczeniowy organizacji związkowych, działających w zakładach kolejowych i na znaczących węzłach kolejowych, odbywał się w jednej z reprezentacyjnych sal warszawskiego Pałacu Jabłonowskich, gdzie siedzibę miał Ratusz Miejski, usytuowany przy Placu Teatralnym

Zjazd trwał w dniach od 16 do 22  grudnia 1918 roku. Miało w nim wziąć udział 275 wytypowanych przedstawicieli zawodowych środowisk kolejarskich z dzielnic, które już znalazły się w granicach odrodzonej Polski.

Pierwszy Zjazd Delegatów Kolejarzy Wolnej Polski był wydarzeniem absolutnie bezprecedensowym. Polska na mapach świata obecna była dopiero od 46 dni. Zasadniczym celem delegatów było  utworzenie jednolitego, ogólnopolskiego, ponadpartyjnego kolejarskiego związku zawodowego.

Udało się to w piątek, 20 grudnia 1918 roku, kiedy po bardzo burzliwych obradach przyjęto Statut związku. Tym samy utworzono jednolity Związek Zawodowy Pracowników Kolejowych Rzeczypospolitej Polskiej. Od razu skorzystano ze skrótowca Z.Z.K., a zatem Związku Zawodowego Kolejarzy.

Związek przetrwał kolejne dziesięciolecia, wichry historii i polityki, były nie odłącznymi częściami jego działalności. W 2016 roku, w czasie zjazdu delegatów Federacji Związków Zawodowych Pracowników Polskich Kolei Państwowych powrócono do historycznych korzeni, przyjmując współczesną, najlepiej nawiązującą do historycznej, nazwę Federacji Związków Zawodowych Kolejarzy. Tak oto współczesność i historia ponownie się zazębiły.