Gala „Święta Kolejarza” w Federacji ZZK
W dniu 29 listopada br. w Teatrze „Ateneum” w Warszawie odbyła się Gala zorganizowana przez Federację Związków Zawodowych Kolejarzy z okazji Święta Kolejarza. Na Galę przybyli zaproszeni goście, m.in. przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, Ministerstwa Infrastruktury, Głównego Inspektora Pracy, zarządów spółek kolejowych i duchowieństwa kolejarzy.
Na wstępie zebrani w obecności pocztu sztandarowego Federacji ZZK odśpiewali hymn państwowy. Witając przybyłych gości i członków związków zawodowych, przewodniczący Federacji Jan Przywoźny podkreślił, że Gala odbywa się w stanie pandemii koronawirusa, która uniemożliwiła zorganizowanie obchodów kolejarskiego święta w ub. roku, a w tym roku nadal wpływa na konieczność stosowania znacznych obostrzeń, w tym limitu osób obecnych na uroczystości. Następnie w okolicznościowym przemówieniu zwrócił uwagę na tegoroczne okazje obchodów Święta Kolejarza, w tym m.in. na ogłoszenie obecnego roku Europejskim Rokiem Kolei, co jest dowodem na to, że w całej Unii Europejskiej rośnie rola kolei, a zawód kolejarza jest doceniany, cieszy się coraz większym uznaniem i odzyskuje prestiż, który ukształtował kolejarski etos pracy, oparty na sumienności i odpowiedzialności wobec państwa i obywateli. Podkreślił niezbędność umacniania przez kolej zaufania społecznego i postrzegania jej jako nowoczesnego i stabilnego pracodawcy, co powinno sprawić, że zawód kolejarza stanie się znowu atrakcyjny dla młodych ludzi.
W dalszej części wystąpienia Jan Przywoźny zaznaczył, że kolej dynamicznie się rozwija, staje się nowocześniejsza i coraz chętniej wybierana przez pasażerów. Należy do najbardziej przyjaznych środowisku gałęzi w tej branży, jest także najbezpieczniejszym rodzajem transportu lądowego. Chociażby tylko z tych dwóch powodów warto w kolej inwestować i ją rozwijać, poprzez zwiększanie dostępności kolei dla pasażerów oraz przenoszenie jak największej ilości ładunków z dróg kołowych na kolej. - Widzimy, że rząd konsekwentnie realizuje tę politykę, przeznaczając na inwestycje kolejowe coraz więcej środków. Zaawansowany jest program rewitalizacji i remontów dworców, modernizacji stacji i tysięcy kilometrów linii kolejowych. Nabiera kształtów projekt budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego wraz z jego komponentem kolejowym. Co ważne, proces wzmocnienia roli kolei w systemie transportowym kraju dotyczy nie tylko inwestycji w infrastrukturę kolejową, ale także zakupów i modernizacji taboru – podkreślił Jan Przywoźny.
Przewodniczący Federacji ZZK zwrócił następnie uwagę na rosnącą rolę związków zawodowych w procesie rozwoju kolei, zwłaszcza w prowadzeniu stałego, otwartego i partnerskiego dialogu strony społecznej z zarządami spółek kolejowych, którego celem powinno być wprowadzanie takich zmian do układów zbiorowych pracy, aby pełniły one w większym stopniu funkcje motywacyjne i wpływały na satysfakcję pracowników.
Z kolei, zwracając się do kolejarzy-członków Federacji ZZK, podziękował im za codzienny trud, wytrwałość i poświęcenie, które wykazują w czasie służby w dobie pandemii, nawet w obliczu zagrożeń dla swojego życia i zdrowia. - Mogę was zapewnić, że kierownictwo i działacze Federacji uczynią wszystko, aby w razie potrzeby przyjść wam ze wsparciem i wyciągnąć do was pomocną dłoń – zaznaczył Jan Przywoźny.
Na zakończenie przewodniczący Federacji ZZK pogratulował zaszczytnych wyróżnień tym osobom, które otrzymają odznaczenia, a wszystkim kolejarzom, w tym zwłaszcza członkom Federacji i ich rodzinom przekazał serdeczne życzenia dobrego zdrowia, bezpieczeństwa i spokoju oraz wszelkiej pomyślności. - Niech nasza Patronka, Święta Katarzyna Aleksandryjska wskazuje nam właściwe tory życia rodzinnego i zawodowego. Życzę nam wszystkim, aby zawód kolejarza cieszył się należnym szacunkiem i był powodem naszej wspólnej satysfakcji i dumy – podsumował Jan Przywoźny.
W kolejnym punkcie uroczystości zabierali głos zaproszeni goście. List Prezydenta RP Andrzeja Dudy „do organizatorów i uczestników uroczystej Akademii z okazji Święta Kolejarza, gromadzącej przedstawicieli Federacji Związków Zawodowych Kolejarzy” odczytał sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera. W liście czytamy m.in. że niezwykle ważnym reprezentantem środowiska kolejarskiego jest Federacja Związków Zawodowych Kolejarzy, chlubiąca się ponad stuletnimi tradycjami. Zrzeszając pracowników wielu branż i spółek, stanowią Państwo największą organizację związkową na kolei, o znaczącym autorytecie, sile głosu i ogromnym doświadczeniu. Pragnę Państwu podziękować za troskę o rozwój polskiego kolejnictwa, za odpowiedzialną postawę dialogu społecznego i za formułowane przez Państwa wartościowe inicjatywy. W końcowych słowach listu Prezydent Andrzej Duda życzył kolejarzom, aby ich praca zawsze przynosiła dumę i poczucie zawodowego spełnienia. – Życzę polskim kolejarzom błogosławieństwa i opieki Waszej Patronki św. Katarzyny Aleksandryjskiej, życzę spokojnej i bezpiecznej służby, zdrowia, wszelkiej pomyślności, rodzinnego i osobistego szczęścia. Serdecznie wszystkich Państwa pozdrawiam.
Następnie list od Andrzeja Bittela, sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury, odczytał w jego imieniu dyrektor Departamentu Kolejnictwa w Ministerstwie Infrastruktury Tomasz Buczyński. W liście czytamy m.in. że dzięki wdrażaniu największego w historii Polski programu modernizacji infrastruktury kolejowej polska kolej jest dzisiaj coraz bardziej nowoczesna i ekologiczna, ale również bezpieczna. W tym miejscu chciałbym podziękować Federacji Związków Zawodowych Kolejarzy za działania, które podejmuje w celu poprawy bezpieczeństwa ruchu kolejowego. Minister Andrzej Bittel życzył z okazji Święta Kolejarza wszystkim kolejarzom, a w szczególności osobom odznaczonym, wielu Bożych łask, radości z wielkich i małych sukcesów, a także sił i mądrości do pokonywania wszelkich przeciwności.
Odczytano także listy, które na ręce przewodniczącego Federacji ZZK przesłali z okazji Święta Kolejarza m.in.: Katarzyna Łażewska-Hrycko – Główny Inspektor Pracy, Ignacy Góra – prezes Urzędu Transportu Kolejowego, Ireneusz Melcher – prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., Bartłomiej Buczek – członek Zarządu, dyrektor ds. przewozów PKP SKM w Trójmieście Sp. z o.o., Michał Panfil – prezes Zarządu, dyrektor generalny Warszawskiej Kolei Dojazdowej Sp. z o.o. oraz Dorota Gardias – przewodnicząca Forum Związków Zawodowych.
Słowo do zebranych skierował także obecny na Gali ks. Ryszard Marciniak, duszpasterz środowiska kolejarskiego. – Święto Kolejarza to czas wdzięczności. Niech ta wdzięczność dotrze nie tylko do tych, którzy zostaną dzisiaj odznaczeni, ale do wszystkich kolejarzy. To bardzo ważne, bo każdy z nas potrzebuje zauważenia i wdzięczności. Święto Kolejarza to także czas naszej jedności i bliskości drugiego człowieka. Miejmy świadomość i potrzebę serca bycia razem. Niech nasza Patronka, św. Katarzyna Aleksandryjska, będzie dla nas źródłem i przykładem wielkiej mocy w pokonywaniu najróżniejszych trudności – powiedział m.in. ks. Marciniak.
Kulminacyjnym punktem Gali było uhonorowanie odznaczeniami wyróżnionych kolejarzy-członków Federacji ZZK. Minister Andrzej Dera wręczył odznaczenia państwowe – Srebrny Krzyż Zasługi i medale „Za Długoletnią Służbę”, natomiast dyrektor Tomasz Buczyński - odznaki honorowe: „Zasłużony dla Kolejnictwa” i „Zasłużony dla Transportu RP”.
Gala była także okazją do wręczenia prestiżowego wyróżnienia w konkursie dla „Najlepszego pracownika/działacza propagującego bezpieczne i higieniczne warunki pracy”. Tytuł „Lidera BHP 2021” zdobyła Joanna Kuśnierz–Grus z PKP Polskich Linii Kolejowych z Zakładu Linii Kolejowych w Opolu.
Uroczystość zakończyło odśpiewanie hymnu Federacji ZZK.