|
22 474 40 46
enfrdeitptruesuk
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 65.
poniedziałek, 20 maj 2013 06:40

Spotkanie Rady Branżowej Cargo w Krakowie

Napisane przez

Rada Branżowa Cargo 16 majaRada Branżowa Cargo 16 majaRada Branżowa Cargo 16 maja

W czwartek, 16 maja br., w Domu Kultury Kolejarza w Krakowie, odbyło się wyjazdowe posiedzenie Rady Branżowej PKP CARGO.

 

Obrady prowadził jej przewodniczący Marian Kogut. W posiedzeniu od samego początku uczestniczył wiceprzewodniczący Federacji ZZP PKP Dariusz Browarek. W pierwszej części omówiono sprawy organizacyjne i związkowe. Wiceprzewodniczący Rady Branżowej Krzysztof Czarnota przedstawił zakres problemów poruszanych podczas dwóch ostatnich posiedzeń Rady Nadzorczej spółki PKP CARGO S.A., której jest członkiem. Zastrzegł jednak, że te informacje objęte są tajemnicą przedsiębiorstwa. Następnie wiceprzewodniczący Federacji ZZP PKP Dariusz Browarek poinformował o rozpoczętych negocjacjach co do zakresu ulg i świadczeń przejazdowych dla całego naszego środowiska, jakie winny obowoązywać w latach następnych. Pocieszające jest to, że pracodawcy spólek kolejowych planują powrót do poprzednich rozwiązań, gdyż były dla nich zdecydowanie korzystniejsze.

Wiceprzewodniczący Browarek przedstawił też zarys planów obchodów rocznicy 95-lecia powstania pierwszego, ogólniopolskiego Związku Zawodowego Kolejarzy oraz 30-lecia rozpoczęcia działalnosci przez Federację Związków Zawodowych Pracowników PKP. Przekazał też decyzję Zarządu Głównego Forum Zwiazków Zawodowych o udziale w ogólnokrajowym proteście przeciwko polityce Rządu RP i pracodawców, którzy usilnie dążą do zmiany określonych zapisów Kodeksu pracy. Ich działania w tym kierunku są bardzo zaawansowane. Za aprobatą obecnego Rządu RP planowane jest wprowadzenie zatrudniania pracowników przez 12 kolejnych dni po 13 godzin pracy, wypłaty za godziny nadliczbowe dopiero po dwóch latach. Jednocześnie pracodawcy domagają się zmniejszenia do 30 procent dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Takim działaniom związki zawodowe winny się mocno przeciwstawić.

* * *

W godzinach popołudniowych z naszymi związkowcami z Rady Branżowej spotkał się członek Zarządu PKP CARGO S.A. ds. handlowych Sylwester Sigiel oraz dyrektorzy: Jarosław Bagniewski (Śląsko-Dąbrowski Zakład PKP CARGO S.A. w Katowicach) oraz Marek Jasieniak (Południowy Zakład PKP CARGO S.A. w Nowym Sączu). Dyskusja toczyła się wokół bieżących problemów. Obaj dyrektorzy przedstawili sytuację zakładów, którymi kierują. Po przybyciu na salę członka Zarządu PKP CARGO S.A. Sylwestra Sigiela nasi związkowcy skierowali do niego szereg pytaniań, prosząc o wyjaśnienie konkretnych spraw. W odpowiedzi m.in. usłyszeliśmy: - W I kwartale odnotowaliśmy duży spadek w przewozach. Zarazem to dotknęło wszystkich przewoźników. Spadły przewozy kamienia, jak też węgla i koksu.

- Zaczynamy odczuwać coraz większe kłopoty z innego powodu. Spółka PKP PLK S.A. prowadzi remonty i modernizacje kolejnych odcinków linii. Z powodu trudności przejazdowych nasze składy stoją i ze znaczym opóźnieniem docierają do odbiorców. Ponadto wydłużają się nasze czasy i trasy przejazdowe. Bywa, że są one trzy razy dłuższe niż je zamawialiśmy. To zaś sprawia, że zwiększa się obieg naszych wagonów. I tym samym zaczyna nam ich brakować do relizacji bieżących przewozów. Występujemy więc do Ministerstwa Transportu o dofinansowywanie tras także przeoźnikom towarowym. A daltego, że z powodu prowadzonych przez „Peelkę” robót remontowych i inwestycyjnych my zbyt dużo zaczynamy tracić. Dodam, że w swych ofertach przewozowych my nie uwzględniamy kosztów, które ponosimy z powodu robót utrzymaniowych i modernizacji linii kolejowych.

W dyskusji z funkcyjnymi pracownikami spółki PKP CARGO S.A. głos zabierali: Włodzimierz Zadunajski, Marian Kogut, Elżbieta Fedoruk, Bogdan Kot, Zdzisław Gnaciński, Andrzej Gwizdała, Anna Polak, Krzysztof Czarnota, Jarosław Ślepaczuk, Jacek Dylewski, Marysia Żyła, Tadeusz Tuma, Witold Jaros, Andrzej Gwóźdź. Niestety, dyrektor Sylwester Sigiel do bardzo wielu problemów, poruszanych przez naszych związkowców, nie odniósł się rzeczowo, twierdząc najczęściej, że one nie są w jego kompetencjach służbowych.

 

Tekst i zdjęcia:

Janusz Grudzień