|
22 474 40 46
enfrdeitptruesuk
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 65.
poniedziałek, 27 maj 2013 23:00

Sejm zmienił przepisy dotyczące maszynistów

Napisane przez

Zmiany w przepisach dotyczących maszynistówSejm znowelizował 24 maja br. ustawę o transporcie kolejowym, dodając przepisy określające nowe zasady egzaminowania maszynistów i wydawania im uprawnień. Zmiany mają dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Nowelizacja trafi teraz do akceptacji Senatu.

Celem tej ustawy ma być ulepszenie systemu przyznawania uprawnień maszynistów i zwiększenie zainteresowania pracą w tym zawodzie.

Według rozmaitych szacunków w najbliższych latach trzeba będzie ponad 3 tys. nowych maszynistów.

Według zmienionych przez Sejm zasad osoby ubiegające się o pracę na stanowisku maszynisty będą musiały poddać się badaniom lekarskim i psychologicznym przed uzyskaniem licencji maszynisty. Taka licencja będzie ważna w całej Unii Europejskiej.

W ustawie doprecyzowano także m.in. kryteria uznawania ośrodków prowadzących szkolenia dla maszynistów, kryteria organizowania egzaminów, zasady przeprowadzania badań lekarskich. Osoby, które mają odpowiednie wykształcenie kierunkowe, nie będą musiały kończyć szkoleń teoretycznych przed przystąpieniem do egzaminu uprawniającego do uzyskania licencji maszynisty

Maszyniści, którzy nabyli uprawnienia do prowadzenia pociągów w ruchu międzynarodowym lub zaczęli szkolenie przed 29 października 2011 r., nie będą musieli posiadać licencji, bo ich uprawnienia mogą obowiązywać najpóźniej do 28 października 2018 r. Po 29 października br. wszyscy maszyniści będą już szkoleni i egzaminowani według nowych zasad.

Według szacunków ministerstwa transportu w naszym kraju uprawnienia do prowadzenia pojazdów trakcyjnych posiada około 17,5 tys. osób, z których ponad połowa ma od 46 do 60 lat. Według danych Urzędu Transportu Kolejowego średni wiek osób zatrudnionych na stanowisku maszynisty to prawie 50 lat. Około 16 proc. ogólnej liczby maszynistów nie przekroczyło 40. roku życia.