|
22 474 40 46
enfrdeitptruesuk
czwartek, 11 grudzień 2014 00:00

Poczuj magię tych Świąt - niespodziewana wizyta prezesa Celejewskiego

Napisane przez

12 09 IC„Poczuj magię tych świąt” jak głosi popularny slogan reklamowy. Wydaje się, że ta idea fix dotarła także do siedziby PKP Intercity S.A., bo z radością, ale i sporym zaskoczeniem przyjęliśmy wizytę prezesa tej spółki Marcina Celejewskiego .
Zaskoczenie tym większe, że to gość wyczekany. Od wielu miesięcy starano się zaprosić prezesa. Jednak bezskutecznie. Aby jeszcze podgrzać atmosferę – na początku spotkania prezes zastrzegł, że ma dla Federacji ZZP PKP tylko 15 minut, w związku z tym prosi od razu o konkretne pytania. I żądanie prezesa od razu spełniono. Przede wszystkim padło pytanie o planowane szkolenia, żaląc się jednocześnie na ich niedostateczną liczbę. Przewodnicząca Rady Branżowej Małgorzata Oszywa poinformowała prezesa, że niedostatecznej liczbie szkoleń technicznych, pouczeń kasjerów, drużyn konduktorskich, które mogłyby odbywać się w ramach przeznaczonych już na te potrzeby godzin. Prezes Celejewski zapewnił, że „zasoby ludzkie to jeden z ważniejszych aktywówi i jest ostatnią osobą, która blokowałaby organizowanie szkoleń. Zwrócił jedynie uwagę na konieczność zgłaszania zapotrzebowania na konkretne, strukturalne szkolenia przełożonym.


Pendolino „zbawcą” ?


Nie mogło zabraknąć euforii o firmowym produkcie PKP oraz Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, czyli supermedialnym pociągu „Pendolino” (który nota bene MIR uważa teraz za „normalny pociąg”). Prezes Marcin Celejewski podkreślił, że ten produkt to kluczowy element pozytywnych zmian. To krok do przywrócenia świetności kolei. Stwierdził, że nawet nieprzychylne media z uznaniem relacjonowały pokazowy przejazd z Warszawy do Gdańska. Szczególnie urzekające było stwierdzenie prezesa, że to spółka Intercity wreszcie połączyła Północ z Południem Polski. I zaznaczył, że jego spółka jest w stanie nawet siedem razy dziennie zapewnić połączenie między Gdańskiem a Krakowem. Nadmienił, że na tej trasie lata jeden samolot (sprawdziliśmy, jest osiem połączeń obsługiwanych przez LOT i EUROLOT). Zaznaczył, że w przyszłym roku polska kolej zmieni oblicze transportu. Rozpocznie się powrót pasażerów na polską kolej.


Prezes poinformował też zebranych, że PKP Intercity ostatnie dwa lata poświęciło nie na „pudrowanie” rzeczywistości a ciężką pracę. Udało się zrestrukturyzować „bardzo wiele obszarów”, zainwestowano w szkolenia, wreszcie wynegocjowano odpowiedni rozkład jazdy, który umożliwił priorytetowe potraktowanie połączeń międzymiastowych. Prezes wyraził też nadzieję, że kiedyś powstanie jedna wspólna oferta i wspólny bilet. Przyszły rok ma przynieść także kontynuację wymiany taboru. Z obecnego pozostanie jedynie 1/3 wagonów o najlepszym standardzie. Uzupełni się je nowymi zakupami. Sukcesywnie montowany jest także dostęp do sieci bezprzewodowej w wagonach IC. Czteroletni kontrakt, w ramach barteru, wart jest 136 mln złotych. Oznacza to, że obsługa sieci nie kosztuje IC ani złotówki. Wi-Fi zamontowane jest już w 280 wagonach. Jednak w firmowych pociągach IC, czyli w „Pendolino”, jego montowanie zakończy się w czerwcu 2015 roku. Prezes podkreślił, że jest to jedyny taki projekt w Europie.


Prezes Celejewski odniósł się także do słynnej opłaty dodatkowej w wysokości 650 złotych za jazdę w „Pendolino” bez ważnego biletu. Zaznaczył, że jest to stawka ustawowa. Oznajmił, że zakaz podróżowania „Pendolino” na stojąco został wydany przez Urząd Transportu Kolejowego. Prezes zapewnił także, że na każdej stacji, na której zatrzyma się skład „Pendolino”, będzie dedykowane okienko, w którym pasażer zawsze zdoła zakupić bilet albo od pracowników IC czekających na peronie i wyposażonych w mobilne kasy. Dodał, że dostępna jest już aplikacja na telefony, poprzez którą podróżny może nabyć bilet. Prezes podkreślił, że jest ustalany dodatek dla pracowników drużyn konduktorskich za obsługę pociągów „Pendolino”.
Uczestniczący w posiedzeniu przewodniczący Federacji ZZP PKP Stanisław Stolorz zaznaczył, że obydwu stronom, Zarządowi spółki i kolejarzom winno zależeć na pomyślnym wystartowaniu Pendolino, bowiem wszyscy odpowiadamy przed pasażerem za ewentualne niepowodzenia. Zwrócił jednak uwagę, że na spokojne przygotowanie się do wdrożenia do jazdy pociągów „Pendolino” było sporo czasu, który jednak nie został efektywnie wykorzystany. Natomiast poświęcanie tak ogromnej uwagi tematowi „Pendolino” to skutek traktowania tej kwestii jako „sprawy politycznej”. Na zakończenie posiedzenia, przewodniczący Stanisław Stolorz przekazał zebranym najlepsze świąteczne życzenia. I tak piętnaście minut zapowiadane prezesa Marcina Celejewskiego przerodziło się w całą godzinę.

12 09 IC 2