|
22 474 40 46
enfrdeitptruesuk
poniedziałek, 12 styczeń 2015 00:00

Spór zbiorowy w IC zakończony

Napisane przez

PKPIClogo

22 grudnia związki zawodowe podpisały porozumienie kończące spór zbiorowy w PKP Intercity.

Patowa sytuacja w spółce trwała od rozpoczęcia dialogu społecznego pod koniec września 2014 roku. Najważniejszym sukcesem porozumienia jest uznanie przez Pracodawcę słuszności naszych postulatów -  W poszczególnych punktach zapisaliśmy " drogę " do rozwiązywania nieprawidłowości i problemów. Pytanie brzmi czy Pracodawca dotrzyma ustaleń Porozumienia podpisanego przez Dyrektor Wykonawczą Ewę Boguszewską-Jaczewską. W najbliższym czasie będziemy mieli się okazję przekonać.

Jednym z zapisów jest zapewnienie, że każdemu pracownikowi, który był zatrudniony w IC w dniu 1.01.2015 i przepracował w niej minimum sześć miesięcy, wypłacona zostanie kwota 240 złotych brutto.

W trakcie negocjacji i mediacji zwracaliśmy uwagę na brak rzetelnych konsultacji projektów mających wpływ na pracę w Spółce (w tym również zmian organizacyjnych które zwykle skutkują zmianami w zatrudnieniu w zakładach). Jest to specyfika PKP Intercity S.A. że praca zakładowych organizacji związkowych której naczelnym obowiązkiem i prawem jest zajmowanie stanowiska w indywidualnych sprawach pracowniczych w rozmowach z Dyrektorem Zakładu są zdominowane przez decyzje Centrali Spółki ( bez konstruktywnych konsultacji społecznych z ponadzakładowymi) i wszystko tkwi w "zaczarowanym kręgu ".

Jakie skutki przynosi taka polityka? Np. takie, że do 9 stycznia, przy miesięcznej przedsprzedaży biletów, kasjerzy pracują bez kalendarzy. Kolejny „sukces” centrali który nie przekłada się na komfort pracy pracowników front-line. zaopatrzenie które dotychczas kuleje w każdym segmencie ma być poprawione niezwłocznie - najpóźniej do połowy tego roku. W zakładach mają powstać wspólne komisje, mamy otrzymywać materiału w określonych terminach itp. Co będzie dalej? Zobaczymy..


materiały dostarczyła Małgorzata Oszywa

 

tekst porozumienia:

Porozumienie IC 001

Porozumienie IC 002

Porozumienie IC 003

Porozumienie IC 004