|
22 474 40 46
enfrdeitptruesuk
piątek, 17 maj 2019 08:22

Szkolenie Komisji Młodych Federacji ZZK

Napisane przez

W dniach 12-14.05.2019 w Muszynie odbyło się szkolenie dla przedstawicieli Komisji Forum Młodych Federacji Związków Zawodowych Kolejarzy. Zajęcia poprowadził zespół trenerski w składzie: Dominika Pyzowska - eurotrenerka Europejskiego Instytutu Związków Zawodowych (ETUI), wykładowczyni na Instytucie Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego, od 2006 r. współpracująca z Fundacją im. Friedricha Eberta (FES) w Warszawie, początkowo w Regionalnym Projekcie ds. Stosunków Pracy i Dialogu Społecznego w Europie Środkowo-Wschodniej, a od 2015 r koordynatorka projektów i tłumaczka w krajowym biurze FES w Warszawie, oraz nasz kolega z Federacji Jarek Gacki -członek ZZK OC, Komisji Młodych FZZK, absolwent akademii Młodych Liderów Związkowych Międzynarodowej Organizacji Pracy oraz delegat Polski akredytowany w ETUC – Youth. 
Szkolenie miało formę wykładową jak i warsztatową, obejmowało kwestie prawa pracy, roli i godności pracownika w przedsiębiorstwie, ekonomicznych aspektów negocjacji płacowych, asertywności oraz finalnie przeprowadzenia samych negocjacji. W kluczowym momencie najważniejszego ćwiczenia negocjacyjnego uczestnicy szkolenia wcielili się w rolę pracodawców i przedstawicieli pracowników - działaczy związków zawodowych. Uczestnicy poradzili sobie znakomicie. Zarówno jedna jak i druga strona negocjacji mogła poczuć rzeczywistą atmosferę negocjacji, wczuć się w role oraz wykorzystać przyswojoną wcześniej wiedzę.

„Szkolenie oceniam bardzo wysoko zarówno pod kątem zaangażowania uczestników jak i samej wartości dydaktycznej. Szczególnie cieszy mnie udział w szkoleniu nowych członków Komisji, którzy w trakcie zajęć ujawnili swój potencjał. Nieoceniony jest także aspekt integracyjny przeprowadzonych warsztatów.” – podkreśla Sebastian Szwarc Przewodniczący Komisji Młodych FZZK i Wiceprzewodniczący Zarządu Międzyzakładowego Związku Zawodowego Kolejarzy Śląskich w Straży Ochrony Kolei.

„W ostatnim czasie pracowałem z kilkoma grupami młodzieży związkowej i jestem pod bardzo dużym wrażeniem otwartości, kreatywności i poważnego potraktowania przedstawionych przez nas tematów. Młodzież kolejarska potrafi współpracować w różnych grupach i środowiskach. Jest nie tylko pełna pomysłów, ale umie również przygotować negocjacje a potem aktywnie, lecz kulturalnie je prowadzić. Zwróciłem szczególną uwagę na ich wrażliwość- zdolność zrozumienia pozostałych uczestników grupy i tolerancji dla innych poglądów. To bardzo budujące i pozwalające wierzyć, że na nich zbudujemy przyszłość naszej Federacji.” – ocenia trener Jarek Gacki.

„Uczestnicy i uczestniczki wykazali dużą motywację do rozwinięcia swoich umiejętności negocjacyjnych. Szkolenie dopasowaliśmy do potrzeb pracy w ich branży, poza wymianą doświadczeń, skutecznie udało nam się poszerzyć wiedzę i warsztat negocjacyjny uczestniczących’’ – podsumowała trener Dominika Pyzowska.

Komisja mimo niedawno zakończonego szkolenia nie zamierza zwalniać tempa pracy, już na czerwiec planowane jest kolejne, tym razem z zakresu społecznej inspekcji pracy.

 

s1 s2 s3 s7 s10